XXIII. Slavnosti Adama Michny z Otradovic

22. 09. - 24. 09. 2017

Posluchači a milovníci chrámové hudby se mohou zúčastnit koncertů v rámci slavností Adama Michny, které se konají ve dnech od 22.9. do 23.9. 2017 

Tradičními, již XXIII. Slavnostmi Adama Michny z Otradovic, se snaží město Jindřichův Hradec upozornit na velikost tohoto nejslavnějšího jindřichohradeckého rodáka - varhaníka, básníka a skladatele, ale také učitele a vlastně jednoho ze zachránců českého jazyka. V letošním roce se setkáme nad dobou, kterou lze z různých důvodů nazývat dobou „temna“. Světová a naše odborná veřejnost nad tím žasne a Michnu obdivuje, ale mnozí o tomto jeho významu nic netuší. Přesto právě svým jindřichohradeckým sousedům Michna věnoval řadu svých písní, aby pozvedl jejich etický, morální a vzdělanostní profil. Dobře věděl, co se hraje v tehdejším světě, znal i hudbu německou, italskou, španělskou. Například v písni „Duchovní Menuet“ zřejmě reagoval na francouzský nový tanec; je pravděpodobné, že znal hudbu svých polských kolegů, dobře znal muziku rakouskou a asi i německou.

Letošní ročník Michnovských slavností tedy zaměříme i na další hudbu jeho současníků a na Michnovy konfrontace. Italsko-španělské Nešpory Diega Ortize je repertoár, se kterým se mladý Michna ještě musel setkávat. Jejich „drsná“ interpretace má ukázat, jak ve skutečnosti zněl ideální pozdně renesanční vokálně-instrumentální ansámbl. Stejně tak Michnova generace musela vyspět na precizní hudbě německé, především Michaela Praetoria (1612) a Johanna Hermanna Scheina (1617). Jubilea není těžké najít prakticky ve všech odkazech. Slavná Mše pro mariánský svátek od francouzského dvorního autora inspirovaného italskou hudbou Michnova současníka Giacoma Carissimiho v Římě zastupuje naopak jemný, kultivovaný styl.

Českými hodovními a pijáckými písněmi (které obsahují celé receptury!) z doby Michnovy chceme na večerním Conviviu zajímavou formou zájemcům o „dědictví otců“ přiblížit také dobovou gastronomii.

Po zkušenostech z loňského roku zařadíme do takzvaného Michnovského hudebního jarmarku i malou „módní přehlídku“ s komentářem vybraných, dokonale stylovým způsobem rekonstruovaných luxusních dobových oděvů, jaké musel potkávat i mladý Michna.

Vystoupí také místní hudebníci: Trumpet Tune, Chrámový sbor Adama Michny a děti z jindřichohradecké farnosti. Tradiční Requiem za Adama Michnu opět bude bohoslužbou, tentokrát s vynikající hudbou Michnova současníka a kolegy, salcburského kapelníka Andrease Hofera, jehož mnohé skladby jako zázrakem přežily do našich dob ve věhlasném archivu v Kroměříži, a to právě v polici hned vedle skladeb Michnových!

Bližší informace

Zpět na přehled akcí

Naši partneři

MediCorrect Clinic Chalupa na Šumavě Terezský dvůr - chovatelská stanice plemene Rottweiler

Hotel je členem AKR

Asociace hotelů a restaurací ČR